Vůdce oddílu

Ing. Ondřej Šváb

Narozen: 1992

Vůdce 3. skautského oddílu "Kondor" Blansko. Ondřej Šváb

V oddíle jsem od svých 9 let, kdy mě přivedl kamarád ze školy. Chytlo mě to a nepustilo až doteď. Jak jsem byl starší, dostal jsem na starost družinu vlčat, z které během mého vedení vyrostli skauti. Od svých 18 let působím ve vedoucích pozicích oddílu. Od září 2013 jsem oficiálně "první mezi rovnými". Historie našeho oddílu je velmi různorodá a během let se někdy dařilo lépe, někdy hůře. Všechny chyby, ztráty ale i úspěchy z minulosti, byly pro mě cennými zkušenostmi a za nic bych je nevyměnil. Thomas Alva Edison prý řekl: „Neselhal jsem 10 000 krát. Našel jsem 10 000 způsobů, které nefungují.“. Díky nim jsem, kde jsem. A oddílu se daří.

Od září 2013 jsem převzal vedení oddílu. S novým týmem vedoucích se nám podařilo činnost výrazně zlepšit, děláme věci jinak, zkvalitňujeme činnost a přístup k dětem i vedoucím. Výsledky jsou nyní patrné i nárůstem členské základny, která k lednu 2017 skýtá 96 členů. Za poslední tři roky se povedlo členskou základnu více než zdvojnásobit (leden 2014, 43 členů), což je obrovský úspěch.

Schopné rádkyně a rádci mají ten hlavní podíl na rozkvětu oddílu za poslední roky, kdy se nám podařilo posílit členskou základnu. Do oddílu přibyly i nové tváře z řad vedoucích, což vnímám jako největší pochvalu mé práce - když si dospělý člověk najde čas na neziskovou práci s mládeží. Od ledna 2015 fungujeme jako tým o počtu šestnácti vedoucích. V roce 2017 jsme byli 6. největší skautský oddíl v republice.

Postupně se daří doplňovat oddílové vybavení, a rozšiřovat tak záběr činností, které si děti mohou vyzkoušet. Od práce s nářadím všeho druhu, uzlování, zdravovědy, rozdělávání ohně všemožnými způsoby… Daří se nám zkvalitňovat přístup k dětem, práci a činnost kterou nabízíme, díky kvalitě a přístupu se daří poslední roky zvedat členskou základu, jelikož děti a rodiče oceňují co děláme, přinášíme.

Proč to dělám? Chci předat lidem svůj vzor, ukázat, že vše jde, když se chce, motivovat ostatní. Mě samotného skauting rozvíjí. Učím se nové věci, dávám příležitosti ostatním a sám dostávám nové příležitosti a možnosti naučit se něco nového, učím se z chyb i výher, podílím se na výchově další generace. Chci ze svých členů udělat schopné, samostatné, sebevědomé a vůdčí osoby, na což je Junák a jeho metodika ideální nástroj.

Dále se zabývám:

Vystudoval jsem Mendelovu univerzitu v Brně. Mezi mé koníčky patří survival, zálesáctví, osobní rozvoj, četba, alternativní medicína, zdravý životní styl, turistika a další.

Oblíbené citáty

• "Vůdce je první mezi rovnými"
  • "Vůdce se zřídka rozhoduje sám. Jeho bratři dobře znají cestu k poradní skále" Zdroj: Artikule vůdcovské 1922
  • "Leader není teploměr, Leader je termostat." Mark Dzirasa