Řekli o nás

Známé osobnosti

Anna Geislerová

česká filmová herečka

„Do skautu mě dovedla moje starší sestra. Rozhodně vím, že kdybychom tam nechodily, byly bychom trochu jiní lidé. Dnešní doba málo vyhraňuje, co je dobré a co zlé, a pokud nejsou lidé věřící, najdou to už jen v pohádkách.“

„Skaut byl výchovný a dával návod, co bychom měli všichni dělat. Líbí se mi také to, že učil člověka vystačit s málem, což je dnes vzácné. Těším se, že tomu také vystavím své děti.“

Václav Havel

bývalý prezident ČR

„Rád vzpomínám na dobu, kdy jsem se svým skautským oddílem také sjížděl řeky a prožíval podobná dobrodružství jako vy. Vím, co vše pro vás skauting znamená, a raduji se z toho, že jeho myšlenky jsou stále aktuální a oslovují mladé lidi.“

„Skrze pestrý program, který skauting nabízí, získáváte dobré návyky pro život ve společnosti a svou další činností jí prokazujete nezištnou službu. Naše země takové občany potřebuje.“

Eva Holubová

česká filmová herečka

„Forma skautingu je jenom hra. Způsob, jak se dostat k těm důležitým věcem, které skauting obsahuje. Dostat se k sounáležitosti, k pokoře a k tomu myslet na bližního stejně, jako na sebe samého. Takhle jsem skauting cítila…“

„Prostě jsme byli s oddílem na výletě. Samozřejmě jsme parádně zmokly. Všechny holky jsme měly pláštěnky, kromě jedné. A my jsme začali dohadovat, která ji bude moci vzít k sobě pod pláštěnku. Mám pocit, že o tom to celé bylo.“

Šimon Pánek

zakladatel a ředitel Člověka v tísni

„Já jsem nechodil do skauta, protože to tehdy nešlo, ale prošel jsem dvěma skoro-skautskými oddíly. Léta jsem pak oddíl i vedl. Dalo mi to schopnosti organizovat lidi, rozhodovat se, hledat co kdo umí a dát každému správnou činnosti, kterou zvládne, práci s kolektivem. Oddíl mi ale dal i mnoho praktických dovedností – třeba jsem se naučil vařit. Člověk se naučil tak trochu pořád pracovat, přemáhat se, mít odvahu, vybírat si výzvy a ne jednoduché cesty.“

Petr Sýkora

podnikatel, zakladatel nadačního fondu Dobrý anděl

„Vůdčí dovednosti a inspiraci, kterou jsem uplatnil v podnikání, jsem nabral ve skautském oddíle. Principy jsou podobné, jen situace a lidé se mění.“

Robert Fulghum

Americký spisovatel

„Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit akce, kde je tolik mladých lidí odhodlaných posouvat svět tím správným směrem. Oceňuji, že program nenabízí jen zábavu, ale i možnost rozšířit si obzory díky nejrozmanitějším aktivitám.“

Při vzpomínce na dětství ve skautském oddíle říká:

„Víkendové výlety se skauty pro mě znamenaly víc, než jenom táboření v lese. Mohl jsem díky nim zcela legálně utíkat z domova. Naše rodina byla hodně svárlivá, do detailů se pouštět netřeba. Stačí, když řeknu, že jsem před frustrací a nespokojeností utíkal o víkendech a prázdninách tábořit. Příroda se mi stala útočištěm, a je jím stále po celých padesát let. Pěší turistika s batohem, kajaky, kanoe i rafting, horská turistika, běžky – na tohle vše do dnešního dnes s láskou vzpomínám, byly to ty nejkrásnější okamžiky.“

Zdroj:

Co říkají slavné osobnosti o skautingu. Skauting [online]. 2015 [cit. 2015-09-01]. Dostupné z: http://www.skaut.cz/skauting/zname-osobnosti