Informace pro nováčky

V této části webu se pokusíme předat základní informace pro rodiče světlušek, vlčat, skautek i skautů, kteří jsou u nás v oddíle nováčky. Když se Vám informace na webu budou zdát nekompletní, neváhejte se obrátit na družinového rádce/rádkyni Vašeho dítěte. Rádci a rádkyně vám rádi pomohou, popřípadě poradí, na koho se v dané věci obrátit.

Zde pár důležitých informací:

• Oblečení na družinovku volte věci na ven, na zašpinění, zničení. Chodíme pravidelně ven a hrajeme různé hry, kdy oblečení může přijít k úhoně. Oblečení přizpůsobte aktuálním teplotám a děti než jdou na družinovku kontrolujte.
  • Na schůzky a oddílové akce nenoste věci, které tam nepatří nebo je dítě nepotřebuje, například mobilní telefon, elektronika, velké množství peněz…
  • Pokud bude dítě pravidelně chodit ze schůzek a oddílových akcí domů samo, budeme po Vás požadovat potvrzení souhlasu zákonného zástupce.
  • V případě, že nemůžete jít na schůzku nebo jet s námi na víkendovku či jinou akci, prosíme Vás, abyste se včas omluvili. Ze schůzek se omlouvejte rádci družinky, do které budete chodit a z víkendovek či jiných akcí vždy vedoucímu, který má tuto akci na starost nebo vůdci oddílu.

PŘEDPOKLADY PRO ČLENSTVÍ

• Dosažení věku 6 let, u klubu dospělých 18 let.
  • Odevzdání řádně vyplněné přihlášky a poučení k ochraně osobních údajů mladšího člena Junáka.
  • Zaplacení příslušného ročního členského příspěvku.

FINANCE

Registrace

Registrační poplatek se vybírá jednou ročně, obvykle v období kolem listopadu. Je složen z částky, kterou odvádíme na vyšší organizační jednotky (okres, kraj, ústředí). Z těchto financí je placen provoz těchto jednotek, které podporují naši činnost různými způsoby, např. vydáváním metodických příruček, organizováním vzdělávacích akcí, zajištěním financí a další. Nemalá část registrace se pak do střediska vrací v dotaci na provozní náklady. Část registrace pak zůstane přímo pro potřeby střediska. Z těchto peněz obnovujeme vybavení pro konání schůzek, udržujeme klubovnu a platíme tu část provozních nákladů, kterou nepokryjeme dotacemi. Částky se každým rokem mění, bohužel postupně rostou, proto zde neuvádíme konkrétní částku o (Registrace na školní rok 2017/18 je 900Kč - sleva 100 Kč na dítě, pokud má v oddíle sourozence a - 100 Kč pokud bylo na táboře), tu se dozvíte na družinovkách během roku.

Výpravy

Náklady na výpravu jsou dosti rozdílné v závislosti na délce výpravy, na náročnosti její organizace a také na místě konání. Kolik která výprava stojí, se dozvíte opět od dětí z informačních lístků k jednotlivým výpravám nebo z webu oddílu. Cena víkendové výpravy se pohybuje kolem 450 Kč.

V ceně výpravy nenaleznete žádnou část jako finanční odměnu pro vedoucí, naší největší odměnou je radost dětí z výpravy.

Tábor

Cena tábora byla v roce 2017 stanovena na 3400Kč za 14 dní. Obvykle jezdíme na 14 denní tábory v měsíci červenci. Podrobnější informace dětem sdělujeme obvykle v průběhu dubna, termín však ještě dříve, abyste měli dostatek času naplánovat rodinnou dovolenou, případně se připravit na placení táborového poplatku.

Opět v něm nenajdete žádnou částku pro odměny vedoucím, ale na rozdíl od krátkodobých akcí míváme v ceně tábora jistou rezervu, a tak se nám většinou daří z tábora nějakou část ušetřit. Tyto peníze jsou plně využity na obnovu a doplnění táborového vybavení do dalších let, případně na provoz.

Vybavení do skautu

Obecně nelze stanovit částku, která bude potřebná na pořízení vybavení. Na běžnou činnost během roku jsou zapotřebí jen psací potřeby a deník. Na schůzky je lepší děti vybavit starším oblečením, aby si to pěkné při hrách nezničily, zde rozhodně není nutné kupovat něco navíc. Trochu jinak je to s výpravami. Tam je také lepší vybavit děti spíše starším oblečením, jeho poškození zde hrozí více než na schůzkách, na druhou stranu je vhodné děti vybavit tak, aby v přírodě nestrádaly. Rozhodně je na místě kvalitní obuv, ideálně nepromokavá (v zimě nezbytnost), stejně tak dobrá bunda přijde v nepříznivém počasí vhod.

Vícedenní výpravy pak vyžadují vhodný batoh, spacák a obvykle i nějakou karimatku. Zde se ceny pohybují v ohromném rozmezí. Na druhou stranu tím získáváte příležitost na nákup narozeninových dárků, které děti vážně ocení.

Posledním vybavením je skautský kroj. Ten je složen z krojové košile, jejíž cena se pohybuje kolem 600 Kč. Krojové kalhoty není třeba kupovat speciální, jen je třeba dětem vybrat neutrální (bez motivů), nejlépe zelené nebo hnědé barvy. Ke kroji pak náleží různé nášivky a doplňky které jsou v ceně kolem 150 Kč. Skautský kroj je součástí ceremoniálů a chodu oddílu. Není však nutné, pro jeho cenu, ho ihned kupovat nováčkovi. Vyčkejte, jak ho skaut chytne a pak nákup kroje zvažte.